Zadnú izbu voľakedy používali ako komoru. Teraz okrem z „váľkov“ postaveného ohniska nájdeme tu rôzne náradia, potrebné pri kuchynských prácach, ďalej stôl, stoličky, truhlu. Takto zariadená časť interiéru domu môže slúžiť ako obývacia izba. Pozoruhodné sú to tieto exponáty: strúhadlo na kapustu, koryto na miesenie, lopata na pečenie chleba, kanva na dojenie kráv, mliečniky, hrnce na lekvár, lopata na miešanie kvasu a ďalšie náradia, potrebné pri príprave každodenných po krmov.
Kuchyňa je zariadená v prostrednom priestore domu. Má dve časti. Jej predná časť je pitvor, zadnú časť tvorí tzv. otvorená kuchyňa s otvoreným komínom. Tu sa nachádza aj z „váľkov“ postavené ohnisko. Vedľa vstupných dvier na jednej strane stojí prestretý kuchynský stôl na druhej strane je postavená spodná časť príborníka, na ktorým sú teraz umiestené mliečniky. V kuchyni sa nachádzajú všetky bežne používané kuchynské náradia. Tu je lopata na pečenie chleba, koryto na miesenie, maselnica, doska na miesenie, mažiar, košík z opletanej slamy atď. Na stenách sú zavesené maľované taniere, na policiach nájdeme mliečniky, džbány, krčahy a ďalšie kuchynské náradia.
Tento dom, podľa nadpisu na mešternici v izbe, postavil v roku 1836 István Lovas so svojou manželkou Mária N. Tóth Mikolai. Tu zariadená izba ukazuje nám pôvodnú formu roľníckej izby na Žitnom Ostrove. Pod oknami, stojí stôl s rohovou lavicou. Vedľa lavice zľava sa nachádza stolička na odpočívanie, sprava truhla so zásuvkami, nad ktorou je zrkadlo. Vedľa tejto truhly stojí skriňa, ktorá slúžila na ukladanie šatstva. Pri pozdĺžnej stene sú po sebe poukladané dve postele, pred nimi sú stoličky.
V zadnom ľavom rohu izby, medzi posteľou a maľovanou truhlou je kolíska. Na stene nad maľovanou truhlou je skrinka so sklenenými dvermi. Na stenách sú obrazy (sväté obrazy, rodinné fotografie, portrét Bocskayho, chválospev). Na truhle so zásuvkami sú umiestnené poháre, modlitebná knižka, slávospevy, fotografie a rôzne listiny. Vedľa stoličky stojí praslica a motovidlo (prastaré náradia na spracovanie konopí), pred posteľou sú mužské čižmy. Na mešternici sú umiestnené podľa starej tradície knihy. Postele sú ustlané, pokryté prikrývkami. Na posteliach sú poukladané časti mužského a ženského odevu.
Komora bola postavená ojedinele, zvlášť od domu, alebo – ako je to aj v našom prípade, bola pod jednou strechou s obývacími priestormi. Tu sa uskladňovalo obilie a iné krmivá. Táto miestnosť v našom prípade je zariadená ako skladište rôznych náradí a nástrojov. Tu nájdeme tie pracovné náradia a nástroje, ktoré pôvodne boli umiestnené v šope alebo v podstreší. Nachádzajú sa tu počnúc od rebríka po náradia na spracovanie tŕstia rôzne náradia a nástroje, ako napr. kosák zberanie obilia, kosa, skľučovadlo, konský postoj, zvonec, jarmo, rezbárska lavica, rezač na slamu a ďalšie, ktoré voľakedy boli nevyhnutnými inštrumentmi v poľnohospodárstve.